Aleister Crowley – najbardziej zdeprawowany człowiek świata

Wielka bestia 666, Ankh-f-n-khonsu, najbardziej zdeprawowany człowiek na świecie, tak nazywano jednego z najsłynniejszych mistyków-okultystów pierwszej połowy XX wieku. Aleister Crowley był kontrowersyjnym człowiekiem. Pisał odważne teksty, założył własny zakon i zaprojektował zestaw kart tarota, które są używane do dzisiejszych dni. Bezsprzecznie niekonwencjonalny pod każdym względem, żył zgodnie ze swoim własnym stwierdzeniem: „Czyń wedle swej woli, która będzie całym Prawem”. Kim był ten znienawidzony człowiek i dlaczego obrósł wieloma mitami?

Od Edwarda do Aleistera

Syn pobożnej pary chrześcijańskiej, Edward Alexander (tak brzmiało jego prawdziwe imię) urodził się w Leamington Spa w 1875 roku. Swoje dzieciństwo wspominał jako “piekło”, surowe wychowywanie przez rodziców strasznie odbiło się na psychice małego Edwarda. Często wspominał o dniach w których matka kazała mu się uczyć na pamięć Pisma Świętego, za co szczerze ją nienawidził aż do śmierci.

Jego Ojciec był bogatym browarnikiem, który zmarł na raka języka. W spadku po sobie pozostawił sporą ilość pieniędzy, dzięki czemu Edward miał lepszy start w dorosłe życie. Wiedzę zdobywał w szkole Trinity College w Cambridge. To właśnie podczas studiów zaczął oddawać się niepohamowanej rozpuście, takie zachowanie zapewniło mu w późniejszym okresie miano “najbardziej zdeprawowanego człowieka świata” – jak określił go jeden z biskupów XX wiecznej Anglii. W czasie studiów zaczął również zaspokajać swój głód czytania, czytał wszystko co mu wpadło w ręce, tym samym wyrabiał sobie swój własny, niekonwencjonalny styl literacki.

Młody Aleister Crowley (źródło zdjęcia: thoughtco.com).

Podczas wizyty w Szwecji doświadczył zmieniającej życie wizji, która przekonała go o duchowym powołaniu, które naznaczył zmieniając nazwisko na Crowley. W tym też okresie wstąpił do pierwszej organizacji magiczno-okultystycznej: Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, którego członkowie zgłębiali kolejne stopnie sztuk tajemnych – od astrologii i Tarota, po umiejętność komunikowania się z „istotami wyższymi”, którą osiągali ponoć adepci najwyższych szczebli.

Mistyczny seks i magia

Zainteresowania Crowleya łączyły erotykę i ezoterykę. Opublikował poezję, w tym tom wersetu opisywany przez jednego krytyka jako „najbardziej odrażający kawałek erotyki w języku angielskim”.

Stopniowo wyewoluował swój własny zestaw wierzeń, który czerpał z orientalnych, starożytnych egipskich tradycji. Jego seksualne zaabsorbowanie było równie różnorodne. W swoim życiu Crowley miał wielu kochanków – zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Praktykował, jak sam to nazywał “formę magii seksualnej”.

Aleister Crowley po wstąpieniu do zakonu (źródło zdjęcia: egi.fakeologist.com).

Podróże i oświecenie

Błyskotliwy wspinacz, wielki łowca gór i wspaniały podróżnik, odwiedził Meksyk, Indie, Egipt, Amerykę i wiele innych państw. Crowley był doświadczonym wspinaczem górskim i wzniósł się na jedne z najwyższych szczytów na świecie (K2). Mistyk twierdził że podróże otworzyły mu umysł i dały świeże spojrzenie na otaczający go świat.

Demon Aiwass

W 1903 r. Crowley pojął za żonę Rose Kelly, z którą na początku następnego roku wybrał się na mistyczną „pielgrzymkę poślubną” do Egiptu. Podczas tej podróży Rose doświadczyła serii transów, w których głosy z zaświatów wołały do jej męża: „Oni na ciebie czekają”. Dopiero po odprawieniu pradawnych rytuałów jako nadawca sygnału ujawnił się Ozyrys, który ustami kobiety przekazał zdanie-klucz: „Nadchodzi równonoc bogów” – przełom dla ludzkości.

Niedługo po tych wydarzeniach żona Clowlaya zaczęła słyszeć tajemniczy głos w swojej głowie. Po raz pierwszy Rose usłyszała głos Aiwassa w marcu 1904 r. Około 8 kwietnia 1904 r. tajemniczy byt polecił Aleisterowi spisywać słowa, które usłyszy. Zapisywanie notatek trwało 3 noce. W ten sposób powstało najsłynniejsze dzieło Aleistera “Liber AL vel Legis”. W tym czasie Aiwass stał ponoć cały czas za jego plecami: „Był to ciemny, wysoki mężczyzna – krzepki i zdrowy trzydziestolatek o twarzy dzikiego władcy. Oczy miał przysłonięte, gdyż mogły unicestwić wszystko, na co spojrzy”. Crowley nie wiedział, kto to był – później tłumaczył, że „albo anioł, albo demon, albo Bóg”.

Thelma i koniec życia rodzinnego

W 1920 r. Przeniósł się na Sycylię, gdzie założył opactwo Thelema. Dążył do duchowego oświecenia, ogłaszając siebie Ipssimus – ponad Bogami.

Filozofia głosi że osoby skupione na pracy nad sobą, w końcu osiągną to, co zamierzały, ponieważ ich wola będzie silniejsza od woli innych ludzi, którzy także dążą do swoich celów. Oznacza to, że przez wypełnianie własnych zadań, uniemożliwiamy dojście do celu innym.

Drugim celem było przygotowanie się na przyjście Horusa. Bóg miał objąć ziemię swoją władzą, dzięki czemu zniknie wszelka dominacja. Każda jednostka stanie się odpowiedzialna za własne życie i będzie je miała pod kontrolą.

Aleister Crowley w podeszłym wieku (źródło zdjęcia: pinterest.com).

Rozwód z żoną i śmierć dziecka

Rose miała dwoje dzieci z Crowleyem. Jedno z dzieci zmarło dwa lata po narodzeniu. W 1911 roku ich małżeństwo rozpadło się, a Rose popadła w alkoholizm przez ciężkie przeżycia psychiczna. Kelly zmarł w 1932 roku, do końca życia zmagała się z problemem alkoholowym.

Śmierć wielkiego mistyka

Chociaż pod koniec życia Crowley był zubożały, zhańbiony i uzależniony od heroiny, nigdy nie brakowało zwolenników. Spłodził kilkoro dzieci i do końca był uważany za silne medium i potężnego maga. Chory na płuca prorok ery Horusa zmarł 1 grudnia 1947 roku w domu opieki w Hastings, w wieku 72 lat.

Karty Tarota Aleistera Crowleya (źródło zdjęcia: knjizare-vulkan.rs).

Czy Aleister Crowley był złym człowiekiem?

Chociaż gazety i głowy kościoła określały Crowleya mianem „najgorszego człowieka na świecie”. Zwolennicy zaprzeczali temu, twierdząc, że jego praca była naprawdę dobra, ponieważ uwolniła ludzi od ziemskich reguł i otworzyła prawdziwie duchowe doświadczenia.

Jego sława wzrosła dodatkowo po śmierci. Są jeszcze grupy, które nazywają siebie Thelemitami. Do dzisiaj używane są jego karty tarota oraz czytane są jego książki. Został pochwycony przez kontrkulturę lat sześćdziesiątych i można go zobaczyć na okładce sierżanta Beatlesów. Album Pepper’s Lonely Hearts Club Band.

Przez jednych malwersowany, niezrozumiany, znienawidzony i prześladowany, a przez innych bez granic kochany i uważany za geniusza. Crowley jest obecnie jednym z najbardziej znanych okultystów wszechczasów. Gdyby żył dzisiaj, byłby miliarderem. Tysiące miejsc jest mu poświęconych, a jego Tarot jest jednym z najpopularniejszych w świecie. Jego praca otworzyła umysły i oczy milionów, pozwalając im odrzucić łańcuchy dogmatycznej pedanterii i przyjąć ich prawowitą pozycję jako istoty naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *